Roasted Herb Potatoes
Rosemary adds a delicious flavor and aroma to these potatoes. Enjoy your herb roasted potatoes as a side to your favorite protein food entrée.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared potatoes, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.60 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- vegetable cooking spray
- 1 pound potatoes (3 medium or 3 cups cubed)
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1/2 teaspoon rosemary
- 1/2 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 450 degrees F. Coat a baking sheet with vegetable cooking spray.
- Wash and peel the potatoes.
- Cut the potatoes into 1/2-inch cubes, and put them in a large bowl.
- Put the oil, rosemary, and salt in a small bowl.
- Stir together.
- Pour the oil mix over the potatoes.
- Stir to coat the potatoes evenly.
- Spread the potatoes on the baking sheet.
- Bake for 25 to 30 minutes, or until lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 71.29 |
| Total Fat | 1.64 g |
| Saturated Fat | 0.23 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 12.93 g |
| Dietary Fiber | 1.36 g |
| Total Sugars | 0.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.53 g |
| Calcium | 10 mg |
| Potassium | 328 mg |
| Sodium | 203.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 43 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Lemon Dill Brussels Sprouts
- French Salad Dressing
- Garlic Bok Choy
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Purple Cow
- Quick and Easy Bean Dip
- Avocado and Corn Salsa
- Louisiana Green Beans
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/roasted-herb-potatoes. Federal works are public domain in the United States.