Lemon Dill Brussels Sprouts
Try this different way to eat Brussels sprouts. The Greek yogurt combined with the dill makes the perfect creamy, fresh vegetable dish.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 4.20 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup plain Greek yogurt, fat free (or low-fat)
- 1 teaspoon dill weed
- 1 teaspoon lemon juice
- 1/2 teaspoon salt
- 2 cups Brussels sprouts, trimmed and halved lengthwise (1 pound)
- 2 teaspoons margarine or butter
- 1/4 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, mix yogurt, dill weed, lemon juice, and salt.
- Set aside.
- In a large skillet over medium-high heat, sauté sprouts (cut side down) in margarine or butter until they begin to brown.
- Stir sprouts and add water.
- Cover the pan and steam until the water is gone and sprouts are tender crisp, about 3 to 5 minutes.
- Mix sprouts with lemon dill sauce.
- Serve warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 71.35 |
| Total Fat | 1.82 g |
| Saturated Fat | 0.39 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.09 mg |
| Carbohydrates | 6.92 g |
| Dietary Fiber | 1.92 g |
| Total Sugars | 3.16 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.05 g |
| Calcium | 91 mg |
| Potassium | 288 mg |
| Sodium | 346.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 119 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 37 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 93 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Herb Potatoes
- French Salad Dressing
- Garlic Bok Choy
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Purple Cow
- Avocado and Corn Salsa
- Quick and Easy Bean Dip
- Louisiana Green Beans
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lemon-dill-brussels-sprouts. Federal works are public domain in the United States.