Fruit Yogurt Pops
These pops are a fun warm-weather treat that needs only two ingredients. With no cooking, cutting, or special equipment required, kids can learn to make these by themselves.
- Yield
- 14 servings
- Serving size
- 1 yogurt pop, 1/14 of recipe
- Rating
- 3.77 of 5 (269 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 1 low fat yogurt, fruit flavored (8 ounces)
- 2 1/2 cups strawberries (sliced frozen, thawed)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine ingredients.
- Pour into 3 ounce paper cups.
- Freeze about 30 minutes; then stick a wooden popsicle/ craft stick in the center of each cup.
- Freeze overnight until firm.
- To eat pops, peel off paper cups.
- For variety, try other fruit flavored yogurts and frozen fruit or fruit juice concentrates.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 23.74 |
| Total Fat | 0.28 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.81 mg |
| Carbohydrates | 4.38 g |
| Dietary Fiber | 0.5 g |
| Total Sugars | 3.37 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 0.92 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 59 mg |
| Sodium | 13.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Recipes you may also like
- Banana Oat Cookies
- Lite Fried Okra
- Herbed Dip
- South of the Border Dip
- Tangy Dressing
- Tartar Sauce
- Black Bean Salsa
- Fresh Salsa
Source
Recipe by: Easy and Nutritious Family Recipes — University of California Cooperative Extension — Fresno County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-yogurt-pops. Federal works are public domain in the United States.