Ginger Bread Mix
Make this mix ahead of time and use it as a base for the Ginger Orange Muffins recipe.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1 cup prepared mix
- Rating
- 3.87 of 5 (142 ratings)
Food groups
- Grains: 6 ounces
Ingredients
- 8 cups white flour
- 1 1/2 cups sugar
- 1 tablespoon baking soda
- 3 tablespoons ginger (dried, ground)
- 3 tablespoons cinnamon (dried, ground)
- 1 teaspoon cloves (dried, ground)
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a large bowl.
- Mix well.
- Store mix in a covered jar until ready to use.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 495.88 |
| Total Fat | 1.2 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 109.33 g |
| Dietary Fiber | 4.23 g |
| Total Sugars | 30.32 g |
| Added Sugars included | 30 g |
| Protein | 10.58 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 140 mg |
| Sodium | 617.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 112 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 291 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 11 mg |
Notes
Use this mix to make Ginger Orange Muffins .
Recipes you may also like
- Beef & Potatoes
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Pork Power Bowl
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Pasta Bolognese
- Red Beans and Rice
- Veggie Bean Wrap
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
Source
Recipe by: Pictorial Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service — Oregon Family Nutrition Program — Recipe submitted by Lynn Myers Steele, 2000
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/ginger-bread-mix. Federal works are public domain in the United States.