Parsley, Almond, and Lemon Pesto
Instead of basil, this recipe uses fresh parsley to make a pesto that is simply delicious!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 Tablespoons
- Rating
- 3.45 of 5 (20 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 6 tablespoons sliced almonds
- 6 tablespoons Parmesan cheese
- 1 cup fresh parsley
- 1/2 lemon, juiced
- 1/4 cup olive oil (or cooking oil of choice)
- salt & pepper to taste, optional
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a food processor, combine the almonds, cheese, parsley, and lemon juice.
- Slowly pour in oil and mix it into the rest of the ingredients.
- Season with salt and pepper, if using.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 242.02 |
| Total Fat | 23.1 g |
| Saturated Fat | 3.95 g |
| Monounsaturated Fat | 14 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.45 mg |
| Carbohydrates | 5.05 g |
| Dietary Fiber | 2.13 g |
| Total Sugars | 0.99 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.49 g |
| Calcium | 126 mg |
| Potassium | 196 mg |
| Sodium | 144.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 118 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 80 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 24 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 6 mg |
| Vitamin K | 250 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Applesauce Pancakes
- Spinach and Mushroom Enchilada Casserole
- Picadillo
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Spinach Salad with Apples and Raisins
- Apple Chunk Cake
- Tuna Salad on Greens
- Orange Glazed Skinless Chicken Wings
Source
Recipe by: Bronson Wellness Center — Bronson Healthcare - Michigan
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/parsley-almond-and-lemon-pesto. Federal works are public domain in the United States.