Orange Glazed Skinless Chicken Wings
Orange marmalade seasons these delightful skinless chicken wings. Enjoy this appetizer with brown rice and grilled or roasted veggies.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2 wings, 1/5 of recipe
- Rating
- 3.53 of 5 (49 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 10 medium chicken wings
- 3 tablespoons butter
- 1 teaspoon seasoned salt
- 8 tablespoons orange marmalade (1/2 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse chicken wings and dry on paper toweling.
- Tuck the wing tip under the larger joint to form a triangle.
- Heat butter in skillet (200 degrees F on temperature-controlled gas burner).
- Sprinkle wings with seasoned salt and place in heated butter.
- Sauté on temperature-controlled gas burner (325 degrees F) until evenly brown on both sides, about 20 minutes.
- Spread with orange marmalade, continuing to sauté while basting frequently for another 20 minutes.
- Remove from skillet.
- Serve hot.
- Hold at serving temperature on automatic burner or in 'Keep-Warm' oven set at 170 degrees F. They will be glazed and "sticky" good.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 241.06 |
| Total Fat | 10.97 g |
| Saturated Fat | 5.43 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 60.72 mg |
| Carbohydrates | 21.22 g |
| Dietary Fiber | 0.22 g |
| Total Sugars | 19.21 g |
| Added Sugars included | 18 g |
| Protein | 15.36 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 119 mg |
| Sodium | 536.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 86 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 68 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 42 mg |
Notes
Leg pieces or whole chicken may be prepared this way and served as an entrée.
Recipes you may also like
- Tuna Salad on Greens
- Apple Chunk Cake
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Picadillo
- Curried Squash Stew
- Spinach and Mushroom Enchilada Casserole
- Applesauce Pancakes
- Parsley, Almond, and Lemon Pesto
Source
Recipe by: University of the Virgin Islands, Cooperative Extension Service — 4-H/Family & Consumer Sciences Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-glazed-skinless-chicken-wings. Federal works are public domain in the United States.