Pasta with Vegetables
Combine fresh veggies from your garden or the farmers' market with pasta to make this your new favorite summer recipe.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups (386g)
- Rating
- 3.94 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 12 cherry tomatoes (cut in half)
- 1 tablespoon garlic (minced)
- 1/2 onion, medium (finely chopped)
- 1/2 green pepper (finely chopped)
- 3 tablespoons fresh basil (chopped)
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 1 tablespoon olive oil (or oil of your choice)
- salt and pepper (optional, to taste)
- 6 cups pasta (cooked)
- 6 tablespoons Parmesan cheese (grated)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Chop tomatoes and mix with all the remaining ingredients in a large bowl.
- Let the mixture stand at room temperature for about 20 minutes.
- Toss with cooked pasta and top with grated cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 278.96 |
| Total Fat | 5.22 g |
| Saturated Fat | 1.46 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.3 mg |
| Carbohydrates | 47.08 g |
| Dietary Fiber | 3.45 g |
| Total Sugars | 2.68 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.23 g |
| Calcium | 69 mg |
| Potassium | 196 mg |
| Sodium | 73.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 130 mg |
| Selenium | 39 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 176 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 14 mg |
Notes
Add a can of white or black beans, drained, for extra protein before tossing with pasta. Feel free to add other vegetables that you have on hand. Salt and pepper not included in analysis.
Recipes you may also like
- Turkey Stuffed Cabbage
- Honey Mustard Pork Chops
- Bean and Rice Burritos
- Barley Jambalaya
- Apple Cake
- Chicken Rice Salad
- Chicken Spanish Rice
- Pot Roasted Beef
Source
Recipe by: Originally named Uncooked Tomato Sauce Farm Fresh Summertime Recipes Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-vegetables. Federal works are public domain in the United States.