Honey Mustard Pork Chops
This family favorite can be made in minutes! Enjoy with a side salad and a whole grain biscuit or dinner roll.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 pork chop, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.61 of 5 (121 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 5 ounces
Ingredients
- 4 top loin pork chops
- 1/3 cup orange juice
- 1 tablespoon reduced sodium soy sauce
- 2 tablespoons light honey mustard dressing
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put the pork chops in the large non-stick skillet.
- Cook over medium-high heat to brown one side of the pork chops.
- Use the spatula to turn the chops.
- Add the rest of the ingredients and stir.
- Cover the pan and lower the heat.
- Simmer for 6 to 8 minutes until chops are done.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 278.84 |
| Total Fat | 9.57 g |
| Saturated Fat | 3.05 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 104.39 mg |
| Carbohydrates | 4.39 g |
| Dietary Fiber | 0.15 g |
| Total Sugars | 3.05 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 41.77 g |
| Calcium | 16 mg |
| Potassium | 698 mg |
| Sodium | 380.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 393 mg |
| Selenium | 71 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 13 mg |
| Choline | 118 mg |
Recipes you may also like
- Pasta with Vegetables
- Turkey Stuffed Cabbage
- Barley Jambalaya
- Bean and Rice Burritos
- Apple Cake
- Chicken Rice Salad
- Chicken Spanish Rice
- Pot Roasted Beef
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/honey-mustard-pork-chops. Federal works are public domain in the United States.