Pineapple Rice Bake
A cozy and creamy dessert that your whole family will enjoy.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.59 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 large eggs
- 1 cup 1% low-fat milk
- 1/2 cup sugar
- 1 cup pineapple, crushed, undrained (8 ounce can)
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 1/2 teaspoon nutmeg
- 1 teaspoon vanilla
- 3 cups cooked rice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Lightly coat an oven safe 2 quart casserole dish with nonstick spray or oil.
- In a large mixing bowl, beat together eggs, milk, and sugar.
- Add undrained crushed pineapple, cinnamon, nutmeg, and vanilla.
- Stir in cooked rice.
- Pour into prepared casserole dish.
- Bake for 50 to 60 minutes or until a knife inserted in center of pudding comes out clean.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 257.66 |
| Total Fat | 4.1 g |
| Saturated Fat | 1.41 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 139.03 mg |
| Carbohydrates | 46.62 g |
| Dietary Fiber | 0.8 g |
| Total Sugars | 23.47 g |
| Added Sugars included | 17 g |
| Protein | 7.83 g |
| Calcium | 84 mg |
| Potassium | 207 mg |
| Sodium | 61.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 141 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 84 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 103 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 122 mg |
Recipes you may also like
- Pasta Salad with Herb Vinaigrette
- Sweet Potato and Apple Bake
- Yogurt Berry Parfait
- Bread Bake with Chicken, Cheese, and Vegetables
- Blueberry Muffins
- Eggplant Stir Fry
- Mediterranean Chicken and White Bean Salad
- Pork Loin Roast with Veggies
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pineapple-rice-bake. Federal works are public domain in the United States.