Skillet Pasta Dinner
A quick and delicious one-pot meal that is sure to please the whole family. Add your favorite frozen or fresh veggies to this dish.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 4.36 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound 85% lean ground turkey (or ground sausage or beef)
- 1 medium onion, chopped
- 2 garlic cloves, minced (approximately 1 teaspoon)
- 1 can (8 ounces) tomato sauce
- 1 cup water
- 8 ounces uncooked tube pasta (ziti, penne, or macaroni)
- 2 cups fresh or frozen vegetables (try zucchini and carrots)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown the ground meat, onion, and garlic in a large skillet or heavy saucepan.
- Drain off any grease.
- Add the tomato sauce, water, and uncooked pasta.
- Cover and simmer for 10 minutes.
- Add the fresh or frozen vegetables.
- Stir and continue cooking until the pasta and vegetables are tender, about 10 more minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 296.13 |
| Total Fat | 5.84 g |
| Saturated Fat | 1.45 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 28.05 mg |
| Carbohydrates | 45.35 g |
| Dietary Fiber | 5.59 g |
| Total Sugars | 4.87 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.33 g |
| Calcium | 49 mg |
| Potassium | 374 mg |
| Sodium | 51.92 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 181 mg |
| Selenium | 38 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 146 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 147 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 47 mg |
Notes
Frozen vegetables used for nutritional analysis and costing purposes.
Recipes you may also like
- Baked Chicken with Vegetables
- Tuna Apple Salad
- Peanut Butter and Apple Wraps
- Roast Turkey Breast with Rosemary, Sage, and Thyme
- Skillet Meals
- Baked Bananas
- Winter Crisp
- Baked Apples and Sweet Potatoes
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/skillet-pasta-dinner. Federal works are public domain in the United States.