Slow Cooker Hamburger Stew
Enjoy this hearty stew on a chilly autumn or winter evening. Add black pepper for an extra kick.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.18 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 90% lean ground beef
- 1/2 cup onion, chopped
- 1 cup carrot, chopped
- 2 cups potatoes, chopped
- 1 cup celery, chopped
- 1 can (14.5 ounces) tomatoes
- 4 cups water
- oregano, basil, or other herbs (1/2 teaspoon, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a medium fry pan.
- Drain fat.
- Place beef, chopped vegetables, tomatoes, and water in slow cooker.
- Cook on low 8 to 10 hours or on high for 4 to 6 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 256.94 |
| Total Fat | 8.83 g |
| Saturated Fat | 3.36 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 65.73 mg |
| Carbohydrates | 21.9 g |
| Dietary Fiber | 4.92 g |
| Total Sugars | 5.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 22.75 g |
| Calcium | 88 mg |
| Potassium | 1005 mg |
| Sodium | 237.34 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 252 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 258 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 2.2 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.7 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 85 mg |
Recipes you may also like
- Eggplant Stir Fry
- Mediterranean Chicken and White Bean Salad
- Pork Loin Roast with Veggies
- Tostadas
- Red Beans and Rice
- Ground Beef Stew
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Au Gratin Potatoes
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/slow-cooker-hamburger-stew. Federal works are public domain in the United States.