Stuffed Pasta Shells
Spinach, a mixture of low-fat cheeses, and herbs combine for a delicious filling in these stuffed shells.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 cup, 1/8 of recipe
- Rating
- 4.06 of 5 (16 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 package (10 ounces) frozen chopped spinach, thawed
- 12 ounces low-fat cottage cheese
- 1 1/2 cups part skim mozzarella cheese, shredded, divided
- 1 1/2 teaspoons dried oregano
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 (24 ounce) jar low-sodium spaghetti sauce
- 1 cup water
- 6 ounces large pasta shells, uncooked
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 375 degrees F. Lightly coat a 13x9x2-inch baking dish with cooking spray.
- Set aside.
- Drain spinach by placing in a sieve or colander over the sink, or in a bowl and pressing with a spool to remove as much liquid as possible or squeeze out liquid with clean hands.
- Place spinach in medium bowl.
- Add the cottage cheese, 1 cup of the mozzarella cheese, oregano, and pepper to the spinach.
- Stir to mix thoroughly.
- Pour half of the spaghetti sauce into prepared baking dish.
- Add water and stir into the mix.
- Spoon about 3 tablespoons cheese mixture into each uncooked pasta shell.
- Arrange in a single layer over top.
- Pour remaining sauce over top.
- Sprinkle with remaining 1/2 cup mozzarella cheese evenly over sauce.
- Cover tightly with foil.
- Bake for 1 hour or until shells are tender.
- Let stand 10 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 225.86 |
| Total Fat | 6.44 g |
| Saturated Fat | 3.22 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 18.87 mg |
| Carbohydrates | 27.79 g |
| Dietary Fiber | 3.84 g |
| Total Sugars | 5.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.65 g |
| Calcium | 268 mg |
| Potassium | 467 mg |
| Sodium | 330.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 64 mg |
| Phosphorus | 252 mg |
| Selenium | 30 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 305 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 196 mcg |
| Folate | 132 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 31 mg |
Recipes you may also like
- Veggie Pizza Pita Pockets
- Strawberry Banana Parfait
- Bean Enchiladas
- Banana Oatmeal Pancakes with Lentils
- Sweetened Condensed Milk
- Fruit Milk Shakes
- Spinach Stuffed Potatoes
- Quick and Easy Baked Potato Salad
Source
Recipe by: Spend Smart. Eat Smart, Adapted from Easy Stuffed Pasta Shells — Iowa State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stuffed-pasta-shells. Federal works are public domain in the United States.