Sweet and Sour Vegetables
Lemon juice, honey, soy sauce, and pineapple juice make the base of this delicious sweet and sour sauce. This dish is great over pasta or brown rice. Enjoy!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.17 of 5 (41 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon honey
- 1 tablespoon lemon juice
- 1 teaspoon low-sodium soy sauce
- 1/4 teaspoon fresh ginger
- 1 cup canned pineapple chunks
- 1 tablespoon cornstarch (for thickness)
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 package (16 ounces) frozen stir-fry vegetables
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients except vegetables into bowl; mix and set aside.
- Heat 2 teaspoons of oil in large skillet and add frozen vegetables.
- Cook for 3 to 4 minutes or until vegetables are crisp-tender.
- Add sweet and sour sauce and cook for another 2 minutes or until mixture comes to a boil.
- Add water if it seems too thick.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 86.11 |
| Total Fat | 1.82 g |
| Saturated Fat | 0.26 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 16.52 g |
| Dietary Fiber | 2.56 g |
| Total Sugars | 10.14 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 1.86 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 274 mg |
| Sodium | 138.09 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 41 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 172 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 29 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 31 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
Infants and children under the age of 1 should not eat honey or recipes with honey in them.
Recipes you may also like
- Leafy Tofu
- Creamy Peanut Dip
- Vegetable Tacos
- Harvest Vegetable Salad
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Sweet Acorn Squash
- Sesame Turnips and Carrots
- Tropical Morning Treat
Source
Recipe by: Cooking Healthy with Diabetes — University of Florida IFAS Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-and-sour-vegetables. Federal works are public domain in the United States.