Teriyaki Lettuce Wraps
Lettuce wraps make great appetizers, or enjoy two for an entree. Pairs well with fresh or canned pineapple.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (25 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/4 cup water
- 1 tablespoon cornstarch
- 1/2 cup teriyaki sauce (reduced sodium)
- 1 pound lean ground turkey
- 1 cup water chestnuts (chopped)
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 6 lettuce leaves
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix the water, cornstarch, and teriyaki sauce.
- Add meat and water chestnuts.
- Heat oil in a skillet or heavy saucepan and add meat and sauce mixture; stir until cooked through.
- Serve in a lettuce leaf.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 203.26 |
| Total Fat | 11.61 g |
| Saturated Fat | 2.58 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 56.1 mg |
| Carbohydrates | 9.83 g |
| Dietary Fiber | 1.16 g |
| Total Sugars | 4.13 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 15.01 g |
| Calcium | 35 mg |
| Potassium | 256 mg |
| Sodium | 429.92 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 182 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 34 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 53 mg |
Notes
Ground or thinly sliced beef or pork can be substituted for turkey.
Recipes you may also like
- Veggie Omelet in a Mug
- Veggie Stir-Fry with Turkey
- Quick Peach Cobbler
- Savory Meatloaf Muffins
- Baked Lentils Casserole
- Tortilla Pizzas
- Red Lentil Latkes
- Beef and Vegetable Soup
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/teriyaki-lettuce-wraps. Federal works are public domain in the United States.