Quick Peach Cobbler
A tasty dessert that can be enjoyed on its own or with added fruit.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (163g)
- Rating
- 3.46 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 can sliced peaches, packed in juice (15 ounce)
- 1 egg
- 1/3 cup sugar
- 1/2 cup flour
- 1/2 teaspoon baking powder
- 1/4 teaspoon salt
- 1 tablespoon margarine (softened)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 375 °F. Open the can of peaches.
- Pour the peaches and their juice into the casserole dish.
- Heat them on the stovetop until they bubble.
- Slightly beat 1 egg.
- In a mixing bowl, mix the egg, sugar, flour, baking powder, salt, and margarine.
- Drop spoonsful of this mixture on top of the hot, bubbling peaches.
- Use pot holders to carefully remove the casserole dish from the stove.
- Put the casserole dish in the oven.
- Bake for about 30 to 40 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 203.47 |
| Total Fat | 3.65 g |
| Saturated Fat | 0.86 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 51.41 mg |
| Carbohydrates | 39.62 g |
| Dietary Fiber | 1.7 g |
| Total Sugars | 25.99 g |
| Added Sugars included | 16 g |
| Protein | 3.65 g |
| Calcium | 47 mg |
| Potassium | 185 mg |
| Sodium | 255.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 77 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 58 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 49 mg |
Recipes you may also like
- Tortilla Pizzas
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Red Lentil Latkes
- Fish Tacos
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Pocket Fruit Pies
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pumpkin Chili
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/quick-peach-cobbler. Federal works are public domain in the United States.