Pocket Fruit Pies
A fun recipe to make with kids. Use your favorite fruit and whole grain tortillas, and enjoy!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 prepared fruit pie, 1/4 of recipe (109g)
- Rating
- 3.82 of 5 (131 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
Ingredients
- 4 flour tortillas (8 inch)
- 2 peaches, pears, or apples (medium)
- 1/4 teaspoon cinnamon (ground)
- 6 teaspoons brown sugar, packed (2 Tablespoons)
- 1/8 teaspoon nutmeg (ground)
- 2 tablespoons milk (fat-free)
- sugar (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Warm tortillas in microwave or oven to make them easier to handle.
- Peel and chop fruit into pieces.
- Place 1/4 of the fruit on half of each tortilla.
- In a small bowl, stir together brown sugar, cinnamon, and nutmeg.
- Sprinkle over fruit.
- Roll up the tortillas, starting at the end with the fruit.
- Place on an greased baking sheet and make small slashes to allow steam to escape.
- Brush with milk and sprinkle with additional sugar, if desired.
- Back at 350 °F in oven for 8 to 12 minutes or until lightly brown.
- Serve warm or cool.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.79 |
| Total Fat | 3.83 g |
| Saturated Fat | 1.35 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.23 mg |
| Carbohydrates | 37.12 g |
| Dietary Fiber | 2.8 g |
| Total Sugars | 15.05 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 4.65 g |
| Calcium | 86 mg |
| Potassium | 171 mg |
| Sodium | 346.04 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 118 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Spaghetti Sauce
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Pumpkin Chili
- Fiesta Stuffed Avocado
- Cookie Cutter Appetizers
- Spinach Black Bean Salad
- Red Lentil Latkes
- Cinnamon Vanilla Granola
Source
Recipe by: Kansas State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pocket-fruit-pies. Federal works are public domain in the United States.