Fiesta Stuffed Avocado
Brighten up your snack selection with some fresh, fiesta flavor. Only five ingredients.
- Yield
- 1 Servings
- Serving size
- 1 avocado half
- Rating
- 3.86 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1/3 cup black beans, low sodium
- 1 tomato sliced and diced (~2 Tbsp tomatoes, diced)
- 1 tablespoon onion, diced
- 1 teaspoon lemon juice
- 1/2 ripe, fresh avocado, halved, pitted and peeled
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a bowl, combine black beans, tomatoes and onion.
- Squeeze in fresh lemon juice.
- Serve in fresh avocado half.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.51 |
| Total Fat | 11.34 g |
| Saturated Fat | 1.67 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21.62 g |
| Dietary Fiber | 10.95 g |
| Total Sugars | 1.98 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.56 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 681 mg |
| Sodium | 115.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 133 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 12 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 115 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 31 mg |
Notes
For more information, visit: https://loveonetoday.com/
Recipes you may also like
- Pumpkin Chili
- Cookie Cutter Appetizers
- Spinach Black Bean Salad
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pocket Fruit Pies
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Cinnamon Vanilla Granola
- Red Lentil Latkes
Source
Recipe by: Created by Fresh Avocados Love One Today, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fiesta-stuffed-avocado. Federal works are public domain in the United States.