Veggie Omelet in a Mug
Making a veggie omelet has never been so easy! Combine all of your ingredients in a mug, pop it in the microwave, and breakfast is ready!
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 recipe
- Rating
- 4.29 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 2 eggs
- 2 tablespoons fat-free (skim) milk
- 1 pinch salt
- 1 pinch black pepper
- 1/4 cup finely chopped mushrooms (or your favorite vegetables)
- 2 tablespoons low-fat cheddar cheese, shredded (or your favorite cheese)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Lightly grease the inside of a 12-ounce microwave-safe mug.
- Use a fork to combine the eggs, milk, salt and pepper in the mug and stir well.
- Mix in the vegetables and cheese.
- Microwave on HIGH for 45 seconds.
- Stir.
- Return to the microwave and cook on HIGH until the mixture has puffed and set, 60 to 90 seconds.
- The omelet may look wet on the top but it will dry as it cools.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 203.26 |
| Total Fat | 12.92 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 422.65 mg |
| Carbohydrates | 3.56 g |
| Dietary Fiber | 0.18 g |
| Total Sugars | 2.09 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.79 g |
| Calcium | 197 mg |
| Potassium | 253 mg |
| Sodium | 385.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 305 mg |
| Selenium | 40 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 220 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 1.4 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 79 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.6 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 346 mg |
Notes
To make a meal, serve with a slice of whole grain toast and fruit.
Recipes you may also like
- Teriyaki Lettuce Wraps
- Veggie Stir-Fry with Turkey
- Quick Peach Cobbler
- Savory Meatloaf Muffins
- Baked Lentils Casserole
- Tortilla Pizzas
- Red Lentil Latkes
- Beef and Vegetable Soup
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/veggie-omelet-mug. Federal works are public domain in the United States.