Turtle Apple
This simple and fun snack is created using only fresh apples and canned oranges.
- Yield
- 2 Serving
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 apple (small or medium)
- 10 slices of mandarin oranges, drained
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash apple.
- Cut in half (see notes).
- Place apple half in center of small plate.
- Put mandarin oranges next to apple for arms, legs, and head.
- Enjoy your Turtle Apple.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 75.8 |
| Total Fat | 0.16 g |
| Saturated Fat | 0.03 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 18.63 g |
| Dietary Fiber | 2.38 g |
| Total Sugars | 15.65 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.42 g |
| Calcium | 9 mg |
| Potassium | 157 mg |
| Sodium | 2 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 13 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 20 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 2 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
Adults: Make sure you use sharp knife to cut apple in half, remove core, and discard. Then, using a can opener, open mandarin oranges, and discard sharp-edged lid.
Recipes you may also like
- Glazed Carrots
- Cornmeal Pancakes
- Gazpacho Soup
- Corn and Bean Medley
- Delicious Greens
- Cantaloupe Cooler
- Sugar and Spice Cookies (from Better Baking Mix)
- Fruit Kabobs with Yogurt Dip
Source
Recipe by: Chickasaw Nation Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turtle-apple. Federal works are public domain in the United States.