Fruit Kabobs with Yogurt Dip
Fruit kabobs make a colorful and fun snack that kids can help prepare.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.76 of 5 (204 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup watermelon chunks
- 1 cup pineapple chunks
- 1 cup grapes, seedless (red or green)
- 1 cup strawberries, stemmed
- 2 kiwifruits, peeled and cut into quarters
- 1 cup low-fat yogurt, strawberry
- 6" bamboo skewers
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place fruit chunks on bamboo skewers.
- Place fruit kabobs on platter.
- Place light strawberry yogurt in bowl.
- Serve kabobs with yogurt on the side.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 74.88 |
| Total Fat | 0.63 g |
| Saturated Fat | 0.29 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.53 mg |
| Carbohydrates | 16.05 g |
| Dietary Fiber | 1.47 g |
| Total Sugars | 12.5 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 2.11 g |
| Calcium | 65 mg |
| Potassium | 200 mg |
| Sodium | 23.49 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 57 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 37 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salad
- Ratatouille
- Cantaloupe Cooler
- Chilled Cantaloupe Soup
- Corn and Bean Medley
- Farmers Market Salsa
- Glazed Carrots
- Turtle Apple
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-kabobs-yogurt-dip. Federal works are public domain in the United States.