Cornmeal Pancakes
Mix up your breakfast routine with this recipe that uses cornmeal for a hearty and satisfying way to make pancakes.
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 1 medium-sized pancake, 1/20 of recipe
- Rating
- 3.88 of 5 (132 ratings)
Food groups
Ingredients
- 2 cups cornmeal
- 1 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1 teaspoon salt
- 1 teaspoon sugar
- 2 tablespoons butter (or margarine)
- 1 3/4 cups water
- 1 cup evaporated milk
- 1 tablespoon vinegar
- 1 egg
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix cornmeal, baking powder, baking soda, salt, and sugar in a bowl.
- Add butter (or margarine) to cornmeal mixture.
- Bring water to a boil and add to cornmeal mixture.
- Beat until well mixed.
- Mix evaporated milk and vinegar in a small bowl.
- Stir milk and vinegar mixture into cornmeal mixture.
- Beat to mix well.
- Beat in egg.
- Heat griddle or frying pan over medium heat. (If electric frying pan is used, preheat it to 380 °F.) Pan is "hot" when a drop of water "dances." Grease pan lightly.
- Pour batter onto griddle or fry pan.
- Use about 3 tablespoons batter for each pancake.
- A 1/4 cup measure is handy to use for pouring.
- Stir the batter up from the bottom now and then to keep it well mixed.
- Cook until top is covered with bubbles and the bottom is brown.
- Loosen edges of each pancake all around.
- Turn pancakes over and brown other side.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 75.93 |
| Total Fat | 2.79 g |
| Saturated Fat | 1.44 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.98 mg |
| Carbohydrates | 10.95 g |
| Dietary Fiber | 0.89 g |
| Total Sugars | 1.56 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.17 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 77 mg |
| Sodium | 195.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 65 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Light as a Feather Whole Wheat Pancakes
- Hot Cornmeal Cereal
- Oven-Baked Potato Pancakes
- Homemade Bagles
- Spinach Potato Pancakes
- Feather Rolls
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Baked Tortilla Chips
Source
Recipe by: Smart Shopper Recipes — USDA Consumer and Marketing Service — Food Trades Staff
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cornmeal-pancakes. Federal works are public domain in the United States.