Asian Mango Chicken Wraps
Sweet and juicy ripe mangos are the perfect balance for the savory ingredients in this Asian wrap. Dinner's ready in 30 minutes, or make ahead for a tasty portable lunch.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 Asian Mango Chicken Wrap
- Rating
- 3.97 of 5 (359 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 ripe mangos (peeled, pitted, and diced)
- 1 1/2 cups chopped roasted chicken breast
- 2 green onions (sliced)
- 2 tablespoons fresh basil (chopped)
- 1/2 red bell pepper (chopped)
- 1 1/2 cups shredded Savoy or Napa cabbage
- 2 medium carrots (grated)
- 1/3 cup fat-free cream cheese
- 3 tablespoons natural creamy peanut butter
- 2 teaspoons reduced sodium soy sauce
- 4 whole-wheat tortillas (8")
Directions
- Cut mangos, vegetables, and chicken.
- Place in a mixing bowl and toss until well mixed.
- In a small mixing bowl, whisk together cream cheese, peanut butter, and soy sauce.
- To assemble: lay out tortillas on a flat surface.
- On each tortilla, spread 1/4 of cream cheese mixture and top with mango, vegetable, and chicken mix.
- Roll up tightly, tucking in ends of tortilla.
- Secure with toothpicks.
- To serve, cut each wrap in half.
- If not serving immediately, refrigerate; keeps well overnight.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 411.04 |
| Total Fat | 13.1 g |
| Saturated Fat | 4.05 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 52.39 mg |
| Carbohydrates | 47.07 g |
| Dietary Fiber | 8.9 g |
| Total Sugars | 21.15 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 27.76 g |
| Calcium | 233 mg |
| Potassium | 820 mg |
| Sodium | 618.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 101 mg |
| Phosphorus | 463 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 347 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 73 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 59 mcg |
| Folate | 144 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 85 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk.
Recipes you may also like
- Beef and Vegetables
- Quick and Easy Pizza
- Migas "Crumbs"
- Slow Cooker Pork Stew over Brown Rice
- Grilled Chicken and Avocado Quinoa Pilaf
- Pasta Primavera in Spaghetti Sauce
- Chicken Broccoli Alfredo
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
Source
Recipe by: Produce For Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/asian-mango-chicken-wraps. Federal works are public domain in the United States.