Baked Cauliflower Tots
The cheesy flavor makes this riced cauliflower feel very indulgent.
- Yield
- 3 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 4.38 of 5 (13 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups grated or finely chopped cauliflower rice (about half a medium head)
- 1 egg
- 3 tablespoons flour
- 1/4 cup grated cheddar cheese
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Lightly grease a baking sheet.
- In a medium bowl, combine all ingredients and mix well.
- Press mixture together to make about 15 small balls or logs and put them on the baking sheet with space between each one.
- Bake for 20 minutes or until cooked through.
- For extra crispy tots, broil for an extra 2 minutes.
- Watch closely to avoid burning.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 109.34 |
| Total Fat | 5.15 g |
| Saturated Fat | 2.45 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 77.92 mg |
| Carbohydrates | 10.03 g |
| Dietary Fiber | 1.71 g |
| Total Sugars | 1.5 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.49 g |
| Calcium | 92 mg |
| Potassium | 260 mg |
| Sodium | 302.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 115 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 60 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 30 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 91 mg |
Recipes you may also like
- Sarah’s Green Bean Casserole
- Banana Oatmeal Raisin Cookies
- Oven Baked Sweet Potato Fries
- Tasty Fish and Veggie Packets
- Easiest Banana Ice Cream
- Kid-Friendly Taco Cups
- Garden Orchard Salad
- Italian Style Vegetables
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-cauliflower-tots. Federal works are public domain in the United States.