Beef & Vegetable Soup
Did you know that people who frequently eat canned foods may have healthier diets than people who don’t? So when you’re looking for a wholesome, delicious meal, look no further than this Beef and Vegetable Soup, featuring canned beef broth, carrots, green beans, and stewed tomatoes.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1.5 cups
- Rating
- 3.69 of 5 (81 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1 pound lean ground beef
- 1 medium onion, diced
- 2 cloves garlic, minced
- 1 can low sodium beef broth (14.5-ounce can)
- 1 can reduced sodium sliced carrots, drained (14.5-ounce can)
- 1 can reduced sodium cut green beans (14.5-ounce can)
- 1 can no salt added stewed tomatoes (14.5-ounce can)
- 1 teaspoon dried basil
- 1 cup cooked egg noodles
Directions
- In 4-quart saucepan over medium-high heat in hot oil, cook ground beef until well browned on all sides, stirring frequently.
- With slotted spoon, remove beef to bowl.
- In drippings remaining in saucepan over medium heat, cook onion and garlic until tender-crisp.
- Add beef broth, carrots, green beans, stewed tomatoes, basil and ground beef; over high heat, heat to boiling.
- Reduce heat to low; cover and simmer 10 to 15 minutes to blend flavors, stirring occasionally.
- Stir in cooked egg noodles.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 210.52 |
| Total Fat | 7.4 g |
| Saturated Fat | 2.22 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 43.82 mg |
| Carbohydrates | 19.09 g |
| Dietary Fiber | 4.8 g |
| Total Sugars | 5.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.56 g |
| Calcium | 92 mg |
| Potassium | 568 mg |
| Sodium | 223.34 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 183 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 411 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 43 mcg |
| Folate | 67 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 68 mg |
Recipes you may also like
- Jean’s Banana Pudding Parfait
- Chicken Stew
- Garden Chili
- Skinny Pizza
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Garlic Stuffed Chicken
- Peanut Butter Cereal Bars
- Veggie Burgers
Source
Recipe by: Cans Get You Cooking
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-vegetable-soup. Federal works are public domain in the United States.