Jean’s Banana Pudding Parfait
Try my “makeover” banana pudding parfait recipe and enjoy your dessert without feeling over-stuffed. My version has half the calories and twice as much dairy. This recipe is proof that you can “lighten up” without giving up on taste! ~ Jean, CNPP Nutritionist
- Yield
- 10 Servings
- Serving size
- 1 glass of Jean's Banana Pudding Parfait
- Rating
- 3.81 of 5 (247 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 8 ginger snap cookies, crushed (about 1 1/4 cups)
- 7 medium ripe bananas, sliced thin
- 1 cup nonfat milk
- 1 1-oz box instant sugar-free, fat-free vanilla pudding
- 1 1/4 cups low-fat vanilla yogurt
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1 cup fat-free frozen whipped topping, thawed
- 1/4 teaspoon cinnamon for garnish (optional)
- parfait cups or drinking glasses
Directions
- In a large bowl, whisk together the milk and pudding mix; blend well (about 2 minutes).
- Add yogurt and vanilla extract; blend until smooth.
- Stir the thawed whipped topping into the mixture.
- Line the bottom of the parfait cups with a teaspoon of crumbled ginger snaps.
- Layer 6 banana slices on top of the cookies; then 2 tablespoons of the yogurt mixture on top.
- Repeat with another layer of the ginger snaps, bananas, and yogurt mixture.
- Top with cinnamon or crushed cookie for garnish.
- Cover and chill in refrigerator.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 210.86 |
| Total Fat | 3.31 g |
| Saturated Fat | 1.65 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.72 mg |
| Carbohydrates | 40.81 g |
| Dietary Fiber | 1.91 g |
| Total Sugars | 23.21 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 4.2 g |
| Calcium | 114 mg |
| Potassium | 462 mg |
| Sodium | 231.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 174 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 21 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Stew
- Skinny Pizza
- Peanut Butter Cereal Bars
- Veggie Burgers
- Peanut Butter Muffins
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Garlic Stuffed Chicken
- Taco Flavored Potatoes
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion — Recipe submitted by Jean, USDA Nutritionist
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/jeans-banana-pudding-parfait. Federal works are public domain in the United States.