Skinny Pizza
Next time they ask for pizza, you can feel good about saying "yes!" Flour tortillas make for a crispy crust, perfect for loading with low-sodium tomato sauce, low-fat cheese, and lots of fresh veggies.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 pizza
- Rating
- 3.60 of 5 (45 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 6" flour tortillas
- 1/2 teaspoon extra virgin olive oil
- 2 cups sliced mushrooms (white button or baby portobello)
- 1 green bell pepper, thinly sliced (about 1 cup)
- 1 red onion, thinly sliced (about 1 cup)
- 2 teaspoons minced garlic
- 1/2 cup tomato sauce, no salt added
- 1/2 cup shredded fat-free mozzarella cheese
- 2 teaspoons grated reduced-fat Parmesan cheese
Directions
- Heat oven to 400°F.
- Place tortillas on 2 large baking sheets.
- Cook, flipping once, until crisp (about 10 minutes).
- Set aside.
- Meanwhile, heat oil in large skillet over medium heat.
- Add mushrooms, peppers, onions, and garlic.
- Cook until all vegetables are soft and tender (about 10 minutes).
- Set aside.
- Spread tortilla crust with 2 tablespoons tomato sauce, 1/4 cup vegetable mixture, 2 tablespoons mozzarella cheese, and 1/2 teaspoon of Parmesan cheese.
- Repeat with remaining crusts and topping ingredients.
- Transfer pizzas to same baking sheets.
- Cook until cheese is melted and edges of tortillas are golden brown (about 10 minutes).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 211.05 |
| Total Fat | 4.67 g |
| Saturated Fat | 1.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.14 mg |
| Carbohydrates | 32.07 g |
| Dietary Fiber | 3.64 g |
| Total Sugars | 6.12 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 10.68 g |
| Calcium | 232 mg |
| Potassium | 397 mg |
| Sodium | 459.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 250 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 92 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Stew
- Jean’s Banana Pudding Parfait
- Peanut Butter Cereal Bars
- Veggie Burgers
- Peanut Butter Muffins
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Garlic Stuffed Chicken
- Taco Flavored Potatoes
Source
Recipe by: The Best of La Cocina GOYA: Healthy, Tasty, Affordable Latin Cooking/ Lo Mejor de la Cocina GOYA: Cocina Latina Saludable, Rica y Económica — GOYA Foods
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/skinny-pizza. Federal works are public domain in the United States.