Buttermilk Scones
These scones taste better than those from your local bakery -- and you do not even have to change out of your pajamas! You can make many variations of this recipe by adding different fruits, sprinkling cinnamon prior to baking, or trying whole wheat flour. Get creative and have fun.
- Yield
- 9 Servings
- Serving size
- 1 Scone
- Rating
- 4.08 of 5 (13 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup whole-wheat flour
- 3/4 cup all-purpose flour
- 1/3 cup sugar
- 1 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1/4 teaspoon salt
- 1 cup raisins
- 4 tablespoons butter, melted (1/4 cup)
- 2/3 cup buttermilk
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Combine the flours, sugar, baking powder, baking soda and salt in a medium bowl.
- Mix well.
- Add raisins and mix lightly.
- In a small bowl, combine melted butter and buttermilk.
- Add liquid ingredients to flour mixture; mix gently.
- Spoon dough into 9 equal mounds on a greased baking sheet.
- Bake until well browned, 18 to 20 minutes.
- Serve hot or at room temperature.
- Best eaten the same day you bake them.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 222.6 |
| Total Fat | 6.22 g |
| Saturated Fat | 3.62 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.57 mg |
| Carbohydrates | 39.98 g |
| Dietary Fiber | 2.51 g |
| Total Sugars | 19.88 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 4.06 g |
| Calcium | 70 mg |
| Potassium | 218 mg |
| Sodium | 214.61 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 104 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 52 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 38 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Red Beans and Rice
- Strawberry Banana Parfait
- Scallion Rice
- Veggie Pizza Pita Pockets
- Cran-Apple Crisp
- Fiesta Rice Salad
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Rise and Shine Cobbler
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/buttermilk-scones. Federal works are public domain in the United States.