Creamy Chicken Hash
This dish combines flavorful vegetables with chicken and seasonings to make a tasty lunch or dinner main dish.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.26 of 5 (31 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 medium (6 ounces) russet potato, scrubbed
- 2 tablespoons butter, divided (or canola oil)
- 1/2 small onion, finely chopped
- 1/4 cup green bell pepper, finely chopped
- 1/4 cup red bell pepper, finely chopped
- 1/4 cup celery, finely chopped
- 1 small garlic clove, finely chopped
- 2 sprays of canola cooking spray
- 2 cups skinless cooked chicken breast, diced
- 2 tablespoons 2% milk
- 1/8 teaspoon cayenne pepper (a pinch or to taste)
- salt and freshly ground black pepper, to taste (optional)
- 4 tablespoons prepared barbecue sauce
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Shred the potato and set aside. (It will darken in color, but this will not affect hash.) Heat 1 tablespoons butter or oil in a medium/large non-stick skillet.
- Add onion, bell peppers, celery and garlic.
- Sauté until lightly browned, 5 minutes.
- Push vegetables to one side of pan.
- Add remaining butter or oil.
- Add potatoes and mix with oil to coat them.
- Mix and combine well with the vegetables.
- Cook 3 minutes.
- If potatoes stick, scrape pan vigorously and move contents around pan to spray the bottom with cooking spray.
- Mix in chicken, milk, cayenne, salt and pepper.
- Spread and flatten out the mixture into a thick cake.
- Use the edge of a pancake turner to cut it into 4 sections. (Or, hash can be broken into rough pieces while cooking.) Cover the pan.
- Cook until potatoes are tender and hash is lightly browned, 3 to 5 minutes, turning so bottom sides can also brown. (Spray pan with oil spray if necessary while turning hash.) When hash is done, divide equally among four plates.
- Serve with barbecue sauce drizzled on top or around each portion. (If desired, sauce can first be thinned, by mixing 4 tablespoons sauce with 4 tablespoons milk.)
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 249.74 |
| Total Fat | 8.65 g |
| Saturated Fat | 4.23 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 82.56 mg |
| Carbohydrates | 19.85 g |
| Dietary Fiber | 1.81 g |
| Total Sugars | 8.11 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 22.56 g |
| Calcium | 38 mg |
| Potassium | 608 mg |
| Sodium | 223.37 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 211 mg |
| Selenium | 22 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 80 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 28 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 66 mg |
Recipes you may also like
- Au Gratin Potatoes
- Hearty Mexican Soup
- Easy-As-A-Mix Pizza (from Better Baking Mix)
- Frosted Cake
- Tuna Slider with Green Chiles
- Rice Pudding
- Turkey Potato Salad
- Round Steak Casserole
Source
Recipe by: Recipe Corner — American Institute for Cancer Research
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/creamy-chicken-hash. Federal works are public domain in the United States.