Curried Potatoes
Serve these flavorful potatoes with roasted chicken and a salad for a filling and tasty dinner.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared potatoes, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 small onion, finely chopped
- 3 cups potatoes, cubed
- 1/4 cup margarine or butter
- 3/4 cup low-sodium chicken broth
- 1/2 tablespoon curry powder
- 1/2 tablespoon lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel the onion, and chop it into small pieces.
- Peel the potatoes, and chop them into 1 inch cubes.
- Boil the potatoes in a medium saucepan until they are soft.
- Drain off the hot water.
- Add ice cold water to cover the potatoes.
- Melt the butter on medium heat in a frying pan or skillet.
- Cook the onion in the butter until it turns yellow.
- Drain the water from the potatoes and add them to the frying pan.
- Stir and cook until they absorb the butter.
- Add the broth, curry powder, and lemon juice.
- Cook until the potatoes have absorbed the broth.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 124.45 |
| Total Fat | 6.09 g |
| Saturated Fat | 1.25 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.1 mg |
| Carbohydrates | 15.94 g |
| Dietary Fiber | 2.05 g |
| Total Sugars | 1.84 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.49 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 397 mg |
| Sodium | 81.46 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 62 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 79 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Southwestern Pepper Cups
- Yogurt Fruit Salad
- Caribbean Bean Salad
- Fabulous Fruit Muffins
- Oatmeal Bread
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
- Stuffed Baked Potatoes
- Trail Treat
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/curried-potatoes. Federal works are public domain in the United States.