Frozen Fruit Cups
Use your own combination of fresh, frozen or canned fruits to create this yummy dessert or snack. It's perfect for a summer day.
- Yield
- 18 servings
- Serving size
- 1 fruit cup, 1/18 of recipe
- Rating
- 3.50 of 5 (109 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 3 medium bananas
- 24 ounces non-fat strawberry yogurt
- 1 cup strawberries, frozen, unsweetened (thawed and undrained)
- 1 cup crushed pineapple, juice packed (undrained, canned)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Line 18 muffin-tin cups with paper baking cups.
- Dice or mash bananas and place in a large mixing bowl.
- Stir in remaining ingredients.
- Spoon into muffin-tin cups and freeze at least 3 hours or until firm.
- Remove frozen cups and store in a plastic bag in freezer.
- Before serving, remove paper cups and let stand 10 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 61.08 |
| Total Fat | 0.15 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.75 mg |
| Carbohydrates | 12.84 g |
| Dietary Fiber | 0.68 g |
| Total Sugars | 9.98 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 2.17 g |
| Calcium | 71 mg |
| Potassium | 192 mg |
| Sodium | 27.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 59 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Watch how to make this kid-friendly recipe on YouTube .
Recipes you may also like
- Squash Salsa
- Dried Bananas
- Berries with Banana Cream
- Summer Italian Vegetables
- Fresh Tomato Sauce
- Lemonade
- Cabbage Salad
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/frozen-fruit-cups. Federal works are public domain in the United States.