Fresh Tomato Sauce
Fresh vegetables are cooked with herbs to create a flavorful and savory sauce for pasta, and other dishes, too!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups
- Rating
- 3.55 of 5 (53 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 8 ripe tomatoes
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1/2 cup onion (chopped)
- 1/2 cup green pepper (chopped)
- 1/4 cup carrot (thinly sliced, or shredded)
- 2 teaspoons garlic, minced (or 1/2 teaspoon garlic powder)
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 1 teaspoon dried basil
- black pepper (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash the ripe tomatoes.
- Cut out stem ends.
- Chop into small pieces and set aside in a large bowl.
- In a large pan, heat the oil over medium high heat.
- Add onion, green pepper, carrots and garlic.
- Stir-fry until tender, about three minutes.
- Add seasonings and tomatoes.
- Bring to a gentle boil.
- Lower heat and simmer gently, uncovered, until tomatoes turn to a sauce, about 40 minutes.
- Serve over freshly cooked pasta.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 60.51 |
| Total Fat | 2.56 g |
| Saturated Fat | 0.37 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.88 g |
| Dietary Fiber | 1.69 g |
| Total Sugars | 4.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.83 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 378 mg |
| Sodium | 20.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 51 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 75 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 42 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 24 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Lemonade
- Frozen Fruit Cups
- Squash Salsa
- Dried Bananas
- Berries with Banana Cream
- Summer Italian Vegetables
- Cabbage Salad
- Brussels Sprouts with Mushroom Sauce
Source
Recipe by: Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fresh-tomato-sauce. Federal works are public domain in the United States.