Garden Barley Soup
Break out the barley to make a comforting vegetable soup on a cold or rainy day.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (381g)
- Rating
- 4.05 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 46 us fluid ounces tomato juice, low-sodium
- 1 can beef broth, reduced sodium (14.5 ounces)
- 1 cup regular barley
- 1/4 cup sugar
- 1 tablespoon Worcestershire sauce
- 1 bay leaf
- 1/2 teaspoon thyme leaves, fresh or dried (crushed)
- 1/4 teaspoon salt (optional)
- 2 cups zucchini (coarsely chopped)
- 1 medium tomato (chopped)
- 1/2 cup green pepper (chopped)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a Dutch oven or stock pot, combine tomato juice, beef broth, barley, sugar, Worcestershire sauce, bay leaf, thyme and salt (if using).
- Bring to boil; reduce heat.
- Cover; simmer 1 hour.
- Add zucchini, tomato, and green pepper.
- Return to boil; reduce heat.
- Cover; simmer 15 to 20 minutes or until vegetables and barley are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 266.8 |
| Total Fat | 1.5 g |
| Saturated Fat | 0.23 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 58.6 g |
| Dietary Fiber | 6.56 g |
| Total Sugars | 17 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 6.44 g |
| Calcium | 55 mg |
| Potassium | 774 mg |
| Sodium | 333.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 143 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 65 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 138 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 79 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Baked Pork Chops
- Fruit Crisp
- Strawberry Mango Feta Toast Points
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Slow-Cook Barbecue
- Sweet Potato Pie
- Black Bean and Sweet Potato Quesadillas
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/garden-barley-soup. Federal works are public domain in the United States.