Strawberry Mango Feta Toast Points
Diced strawberries, mango, and fat-free feta cheese provide the perfect balance of sweet, savory, and tangy for these quick and colorful brunch or lunch toast points.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.76 of 5 (153 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 mango, ripe, divided
- 2 cups strawberries, divided
- 1/2 cup fat-free feta cheese crumbles
- 2 tablespoons balsamic vinegar
- 1 cup basil leaves (plus 2 tablespoons for topping)
- 2 tablespoons olive oil
- 4 slices whole wheat bread
Directions
- Peel and pit mango.
- Dice 3/4 of mango and 3/4 of strawberries; place in large bowl with feta cheese.
- Put remaining fruit, 1/4 cup basil, vinegar, and oil in a blender and blend.
- Pour blended vinaigrette over fruit-feta mix and toss gently.
- Chop remaining basil leaves.
- Toast bread slices and cut each slice diagonally.
- Top toast points with dressed fruit-feta mix and chopped basil.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 264.83 |
| Total Fat | 12.71 g |
| Saturated Fat | 3.89 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.69 mg |
| Carbohydrates | 30.07 g |
| Dietary Fiber | 4.45 g |
| Total Sugars | 12.83 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 8.19 g |
| Calcium | 177 mg |
| Potassium | 280 mg |
| Sodium | 384.53 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 166 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 68 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 62 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 54 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Crisp
- Sweet Potato Pie
- Black Bean and Sweet Potato Quesadillas
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Pears in a Pod
- Garden Barley Soup
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Terrific Bean Taco
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberry-mango-feta-toast-points. Federal works are public domain in the United States.