Terrific Bean Taco
Quick and easy tacos, perfect for an easy weeknight meal. You can use homemade refried beans or canned refried beans for this recipe.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (155g)
- Rating
- 3.77 of 5 (486 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 small onion (chopped)
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 cups refried beans
- 8 taco shells (or flour tortillas)
- 1/4 head of lettuce (chopped)
- 2 medium tomatoes (chopped)
- 1 cup cheddar cheese (shredded)
- taco sauce (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in skillet over medium heat.
- Add onion and cook until soft.
- Add refried beans to skillet.
- Heat thoroughly.
- Spread refried bean mixture in taco shells or on tortillas.
- Sprinkle with shredded cheese, lettuce, chopped tomatoes, and taco sauce, as desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 262.6 |
| Total Fat | 12.47 g |
| Saturated Fat | 4.93 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 14.13 mg |
| Carbohydrates | 29.26 g |
| Dietary Fiber | 5.43 g |
| Total Sugars | 2.52 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.79 g |
| Calcium | 159 mg |
| Potassium | 395 mg |
| Sodium | 390.52 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 210 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 98 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 22 mcg |
| Folate | 71 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 27 mg |
Recipes you may also like
- Shirini
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Pears in a Pod
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Black Bean and Sweet Potato Quesadillas
- Sweet Potato Pie
- Tuna Melt Burger
- Strawberry Mango Feta Toast Points
Source
Recipe by: University of Wisconsin Cooperative Extension Service — Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/terrific-bean-taco. Federal works are public domain in the United States.