Pears in a Pod
Creamy peanut butter, crunchy celery, and juicy pears make the perfect snack for kids and adults.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.11 of 5 (9 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 medium celery stalks, cleaned and cut into 3-inch long pieces
- 1/2 cup creamy peanut butter
- 2 medium pears, cored and cut into chunks
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spread the peanut butter into the center of the celery pieces.
- Place the pear chunks on top of the peanut butter.
- Serve on a plate and enjoy with your friends.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 263.18 |
| Total Fat | 16.56 g |
| Saturated Fat | 3.27 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 22 g |
| Dietary Fiber | 4.97 g |
| Total Sugars | 12.65 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 7.81 g |
| Calcium | 40 mg |
| Potassium | 378 mg |
| Sodium | 171.98 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Phosphorus | 128 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 27 mg |
Notes
Other materials needed:
Recipes you may also like
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Terrific Bean Taco
- Shirini
- Black Bean and Sweet Potato Quesadillas
- Sweet Potato Pie
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Strawberry Mango Feta Toast Points
- Fruit Crisp
Source
Recipe by: USA Pears and Pear Bureau Northwest
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pears-pod. Federal works are public domain in the United States.