Party-Time Pasta
A tasty and colorful dish that the whole family will enjoy. Use whatever frozen veggies you have on hand.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup prepared pasta, 1/6 of recipe
- Rating
- 4.02 of 5 (56 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1/2 pound 85% lean ground turkey
- 1 teaspoon paprika
- 1 can (14 1/2 ounces) low-sodium crushed tomatoes
- 2 cups low-sodium chicken broth
- 2 cups bow-tie pasta, uncooked
- 3 cups frozen vegetables such as carrots, broccoli, and cauliflower, thawed
- Tasty Topping:
- 1/2 cup fresh parsley, chopped (or 2 tablespoons dried parsley)
- 1/4 cup dry seasoned bread crumbs
- 1/4 cup Parmesan cheese, grated
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat a large nonstick pan over medium heat.
- Add ground turkey and paprika.
- Cook and stir until meat is brown and no longer pink, about 5 minutes.
- Stir in tomatoes, chicken broth and pasta.
- Bring mixture to a boil.
- Reduce heat to medium-low.
- Cover and simmer until pasta is almost tender, about 10 to 15 minutes.
- Remove lid.
- Place vegetables on top of pasta.
- Replace lid.
- Cook until vegetables are tender, about 5 minutes.
- Prepare the Tasty Topping.
- Mix parsley, bread crumbs and Parmesan cheese.
- Sprinkle over vegetables in skillet.
- Cover and let sit for 3 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 322 |
| Total Fat | 7.52 g |
| Saturated Fat | 2.19 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 30.96 mg |
| Carbohydrates | 45.8 g |
| Dietary Fiber | 7.37 g |
| Total Sugars | 5.52 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.24 g |
| Calcium | 114 mg |
| Potassium | 515 mg |
| Sodium | 240.91 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 235 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 255 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 108 mcg |
| Folate | 144 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 57 mg |
Recipes you may also like
- Crispy Taquitos
- Tomato and Garlic Omelet
- Pineapple Pork
- Baked Potatoes Primavera
- Scalloped Potatoes
- Red Hot Fusilli
- White Chicken Chili
- Macaroni & Cheese with Broccoli
Source
Recipe by: Kids… Get Cooking! — California Department of Health Services — California Children’s 5-A-Day Power Play Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/party-time-pasta. Federal works are public domain in the United States.