Passover Rhubarb Cobbler
Passover is a Jewish holiday observed in the springtime, but this fruity and delectable dessert is good any time of the year. If you do not wish to eat cornstarch feel free to substitute instant tapioca pudding in equal amounts.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.27 of 5 (98 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 3/4 cups sugar, divided
- 1/4 cup cornstarch*
- 4 cups rhubarb pieces, 1/2-inch
- 1 cup fresh raspberries
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 cup matzo meal
- 1 stick (1/2 cup) unsalted butter (or margarine)
- 1/8 teaspoon ground nutmeg
- lemon sorbet or whipped cream (optional)
Directions
- *If you do not wish to eat cornstarch feel free to substitute instant tapioca pudding in equal amounts.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 372.64 |
| Total Fat | 12.06 g |
| Saturated Fat | 7.21 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 30.37 mg |
| Carbohydrates | 64.61 g |
| Dietary Fiber | 2.82 g |
| Total Sugars | 45.27 g |
| Added Sugars included | 44 g |
| Protein | 2.37 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 229 mg |
| Sodium | 5.91 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 31 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 100 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Overnight Oatmeal
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Fried Rice
- Vegetable Stroganoff
- Apple Banana Salad with Peanuts
- Tuna Pasta
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
Source
Recipe by: Prairie Fare — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/passover-rhubarb-cobbler. Federal works are public domain in the United States.