Pumpkin Cheese Pie
A great option for cheesecake lovers. Less fat and saturated fat than a standard cheesecake but all of the flavor.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/16 of recipe (141g)
- Rating
- 3.75 of 5 (76 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 8 ounces cream cheese, reduced fat
- 8 ounces cream cheese, non-fat
- 2 eggs
- 4 egg whites
- 1 1/4 cups sugar
- 2 cans pumpkin (29 ounces)
- 1 teaspoon ginger
- 1 tablespoon cinnamon
- 2 graham cracker pie crusts (9 inch)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Place the cream cheeses, eggs, and sugar in a large mixing bowl.
- Mix at medium speed until creamed.
- Add the remaining ingredients and mix at medium speed until ingredients are well mixed.
- Spoon the mixture evenly in each pie crust and place both in the oven for approximately 50 minutes until pies look firm in the middle.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 154.29 |
| Total Fat | 3.91 g |
| Saturated Fat | 1.82 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 35.04 mg |
| Carbohydrates | 24.78 g |
| Dietary Fiber | 1.86 g |
| Total Sugars | 19.6 g |
| Added Sugars included | 16 g |
| Protein | 5.76 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 212 mg |
| Sodium | 189.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 131 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 449 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 22 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 38 mg |
Recipes you may also like
- Vinaigrette Salad Dressing
- Corn Casserole
- Skillet Noodles and Beef
- Zucchini Pancakes
- Cranberry Nut Bread
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Peach Cooler
- Pasta Salad
Source
Recipe by: California Health Department, Los Angeles County — Es Facil Campaign — Recipe submitted by Maria Pallares
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pumpkin-cheese-pie. Federal works are public domain in the United States.