Skillet Noodles and Beef
A quick and easy weeknight entrée. If you want to give this dish an extra kick, spice with your favorite hot sauce or red pepper flakes.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.35 of 5 (100 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 pound lean ground beef
- 1/2 cup onion, chopped
- 1 can (15 ounces) low-sodium tomato sauce
- 1 1/2 cups water
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon oregano
- 1/4 teaspoon basil
- 3 cups noodles, uncooked, 1/2-inch wide
- 1 package (10 ounces) frozen chopped spinach
- 1 cup fat-free cottage cheese
- 1/2 cup part-skim mozzarella cheese, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground beef in a large skillet.
- Drain and rinse to remove fat.
- Add onion, tomato sauce, water, and spices.
- Cover and bring to a boil.
- Add noodles.
- Cover and simmer for 5 minutes.
- Defrost spinach in the microwave.
- Stir spinach into skillet mixture.
- Cover and simmer for 5 minutes.
- Stir mixture.
- Spoon cottage cheese on top and sprinkle with shredded mozzarella.
- Cover and simmer for 10 minutes.
- Add water if mixture gets too dry.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 154.74 |
| Total Fat | 4.84 g |
| Saturated Fat | 1.92 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 33.18 mg |
| Carbohydrates | 16.5 g |
| Dietary Fiber | 2.78 g |
| Total Sugars | 3.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.37 g |
| Calcium | 139 mg |
| Potassium | 401 mg |
| Sodium | 175.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 55 mg |
| Phosphorus | 179 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 243 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.8 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 195 mcg |
| Folate | 106 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 44 mg |
Recipes you may also like
- Peach Cooler
- BBQ Chicken Pizza
- Apple Slice Pancakes
- Butternut Squash & Apple Soup
- Vegetable Pizza
- Chili Cheese Hominy
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Frozen Pear Pops
Source
Recipe by: University of New Hampshire Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/skillet-noodles-and-beef. Federal works are public domain in the United States.