Apple Slice Pancakes
Jazz up regular pancakes with apples and cinnamon.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 2 pancakes, 1/6 of recipe (108g)
- Rating
- 3.82 of 5 (281 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 granny smith apple
- 1 1/4 cups pancake mix (any type)
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 1 large egg
- 2 teaspoons canola oil
- 1 cup milk, 1% low-fat
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Lightly coat a griddle or skillet with cooking spray and heat over medium heat.
- Peel, core and thinly slice apple into rings.
- In a large mixing bowl, combine ingredients for pancake batter.
- Stir until ingredients are evenly moist. (Small lumps are ok!
- Over-mixing makes pancakes tough.) For each pancake, place apple ring on griddle and pour about 1/4 cup batter over apple ring, starting in the center and covering the apple.
- Cook until bubbles appear.
- Turn and cook other side until lightly brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 151.38 |
| Total Fat | 3.23 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 36.28 mg |
| Carbohydrates | 25.5 g |
| Dietary Fiber | 2.22 g |
| Total Sugars | 7.43 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.82 g |
| Calcium | 139 mg |
| Potassium | 163 mg |
| Sodium | 294.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 207 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 40 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 59 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 38 mg |
Notes
To test the griddle to see if it is hot, sprinkle it with a few drops of water. When the drops sizzle and dance, you are ready to cook! The easiest way to pour the batter onto the hot griddle is to use a 1/4 cup measuring cup for each pancake. If the first pancake is too brown, lower the heat.
Recipes you may also like
- Pear Rabbit
- Apple Carrot Soup
- Chicken Salad
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
- Chapatis Flatbread
- Quick Tuna Casserole
- BBQ Chicken Pizza
- Pasta Salad
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-slice-pancakes. Federal works are public domain in the United States.