BBQ Chicken Pizza
BBQ sauce, chicken, and bell peppers jazz up these English muffin pizzas.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 pizza (1/2 English muffin)
- Rating
- 3.85 of 5 (127 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 6 English muffins (whole wheat)
- 1 bell pepper, chopped
- 3/4 cup barbecue sauce
- 1 1/2 cups chicken breast, skinless, cooked (cut-up or shredded)
- 3/4 cup smoked cheddar cheese, shredded (or regular)
Directions
- * Substitutions: English muffins = Pizza bread Chicken = Pinto beans, chopped tomatoes, and chopped onions
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 152.87 |
| Total Fat | 3.71 g |
| Saturated Fat | 1.58 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 23.73 mg |
| Carbohydrates | 20.74 g |
| Dietary Fiber | 1.6 g |
| Total Sugars | 6.43 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 9.53 g |
| Calcium | 109 mg |
| Potassium | 176 mg |
| Sodium | 332.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 107 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Pizza
- Bran Flake Raisin Muffins
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Fruit Pizza To Go
- Strawberry Banana Parfait
- Veggie Pizza Pita Pockets
- Pizza Eggburger
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
Source
Recipe by: Texas Cooperative Extension Expanded Nutrition Program — The Texas A&M University System
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bbq-chicken-pizza. Federal works are public domain in the United States.