Pasta Salad
Easy and delicious, make this tasty pasta salad for your next picnic.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.52 of 5 (112 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3 cups pasta, uncooked
- 1/2 cup celery, chopped
- 1 medium bell pepper, chopped
- 1/2 cup carrots, diced
- 1/2 cup broccoli, chopped
- 1/3 cup mayonnaise
- 1 1/2 tablespoons garlic powder
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions.
- Drain and place in large bowl or pan.
- Add the rest of the ingredients and mix well.
- Cool in refrigerator before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 153.13 |
| Total Fat | 5.18 g |
| Saturated Fat | 0.84 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.54 mg |
| Carbohydrates | 22.15 g |
| Dietary Fiber | 1.77 g |
| Total Sugars | 1.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.26 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 103 mg |
| Sodium | 49.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 51 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 46 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 83 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Quick Tuna Casserole
- Vinaigrette Salad Dressing
- Zucchini Pancakes
- Pear Rabbit
- Apple Slice Pancakes
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Peach Cooler
- Apple Carrot Soup
Source
Recipe by: Easy and Nutritious Family Recipes — University of California Cooperative Extension — Fresno County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.