Zucchini Pancakes
Try this veggie side dish with different variations by adding combinations of your favorite veggies. Grated carrots, spinach, cauliflower, or broccoli all work. You can serve this dish with applesauce or sour cream.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.24 of 5 (107 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups zucchini (grated)
- 1 tablespoon onion (finely chopped)
- 1 egg, beaten
- 1 1/2 tablespoons flour
- 1 tablespoon Parmesan cheese
- 1/4 teaspoon dried parsley
- 1/2 teaspoon garlic powder
- salt and pepper (to taste, optional)
- 1 tablespoon olive oil (or cooking spray)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Grate zucchini and mix with the other ingredients, except the oil.
- Blend well.
- Form the mixture into patties 3 to 4 inches in diameter.
- Heat the oil.
- Cook pancakes for 3 to 4 minutes per side.
- Remove and drain on paper towels.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 154.76 |
| Total Fat | 10.61 g |
| Saturated Fat | 2.4 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 104.9 mg |
| Carbohydrates | 9.82 g |
| Dietary Fiber | 1.45 g |
| Total Sugars | 3.26 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.87 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 325 mg |
| Sodium | 73.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 111 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 60 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 95 mg |
Recipes you may also like
- Vinaigrette Salad Dressing
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Peach Cooler
- Green Tea Berry Banana Smoothie
- Pasta Salad
- Angel Food Cake
- Scrambled Tofu
- Peach Apple Crisp
Source
Recipe by: University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zucchini-pancakes. Federal works are public domain in the United States.