Vinaigrette Salad Dressing
Making your own salad dressing is quick and easy. You can start out with this basic recipe and adapt as needed to fit the ingredients of your salad and your preferences. Mix the vinaigrette in a bowl with a fork or whisk, or shake it in a jar with a tight-fitting lid.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2 tablespoons
- Rating
- 4.20 of 5 (10 ratings)
Food groups
Ingredients
- Basic Vinaigrette
- 6 tablespoons vegetable oil (olive, canola, avacado, or cooking oil of choice)
- 4 tablespoons vinegar (cider, balsamic, or red wine vinegar)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon mustard (yellow, dijon, or brown mustard)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix all ingredients together.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 154.18 |
| Total Fat | 16.81 g |
| Saturated Fat | 2.3 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 7 g |
| Linoleic Acid | 6 g |
| α-Linolenic Acid | 0.8 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 0.2 g |
| Dietary Fiber | 0.04 g |
| Total Sugars | 0.05 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.02 g |
| Calcium | 2 mg |
| Potassium | 11 mg |
| Sodium | 121.41 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 1 mg |
| Phosphorus | 1 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 0 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 0 mg |
Notes
Variations Sweet Vinaigrette (Basic Vinaigrette recipe plus) Italian Vinaigrette (Basic Vinaigrette plus) Honey Mustard Vinaigrette (Basic Vinaigrette plus) *Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Zucchini Pancakes
- Pasta Salad
- Deep Dish Apple Cranberry Pie
- Peach Cooler
- Green Tea Berry Banana Smoothie
- Pear Rabbit
- Angel Food Cake
- Scrambled Tofu
Source
Recipe by: USDA Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vinaigrette-salad-dressing. Federal works are public domain in the United States.