Stove Top Green Chile Chicken Enchiladas
Make these delicious enchiladas without even turning on your oven. A quick and hearty meal.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.05 of 5 (55 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 2/3 medium onion, chopped
- 1/4 cup flour
- 2 1/2 cups canned diced green chilies
- 2 cups low-sodium chicken broth
- 2 cups chicken breast, cooked & shredded
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1 tablespoon cornstarch
- 8 (6-inch) corn tortillas
- 1 1/2 cups extra-sharp cheddar cheese, finely shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat the oil in a medium saucepan.
- Saute the chopped onion in the oil.
- Add the flour and cook for 1 minute.
- Add the chilies, chicken broth, chicken and garlic powder.
- Simmer uncovered for 5 minutes.
- Mix the cornstarch into about 1/4 cup of cold water until all the lumps are gone.
- Add to the chile and chicken mixture.
- Cook for 2 more minutes.
- Tear the tortillas into strips and divide into thirds.
- Add them to the pan and cook until they are hot, stirring with a spoon from time to time.
- Sprinkle the cheese over the enchiladas.
- Cover the pan and cook until the cheese has melted.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 347.45 |
| Total Fat | 15.31 g |
| Saturated Fat | 6.48 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 72.71 mg |
| Carbohydrates | 27.89 g |
| Dietary Fiber | 3.79 g |
| Total Sugars | 1.25 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 25.19 g |
| Calcium | 262 mg |
| Potassium | 421 mg |
| Sodium | 478.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 393 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 97 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 49 mg |
Recipes you may also like
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Springtime Cereal
- Spinach Salad with Apples and Eggs
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Chicken Soup with Chiles
- Chicken Salad and Peach Sandwich
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Tuna Pasta
Source
Recipe by: New Mexico State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stove-top-green-chile-chicken-enchiladas. Federal works are public domain in the United States.