White Sauce - Thin
Add a creamy texture to your soups and stews with this easy sauce.
- Yield
- 1 serving
- Serving size
- variable, label is for entire recipe
- Rating
- 3.55 of 5 (31 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cup
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 tablespoon butter
- 1 tablespoon flour
- salt and pepper (optional, to taste)
- 1 cup fat-free (skim) milk*
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small pot, melt butter over low heat.
- Add flour, salt, and pepper to mixture.
- Add milk gradually.
- Heat to boiling, stir constantly until mixture is smooth and bubbly. (The consistency should be like thin cream.) Remove from heat.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 213.21 |
| Total Fat | 11.79 g |
| Saturated Fat | 7.3 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 37.85 mg |
| Carbohydrates | 17.98 g |
| Dietary Fiber | 0.21 g |
| Total Sugars | 12.35 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.3 g |
| Calcium | 327 mg |
| Potassium | 419 mg |
| Sodium | 101.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 273 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 253 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.4 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 48 mg |
Notes
* Substitute low-fat (skim) milk with 1/3 cup powdered milk and water to equal 1 cup. Use for cream soups and stews.
Recipes you may also like
- Autumn Vegetable Succotash
- Very Berry Muesli
- Peanut Butter Cereal Bars
- Red Monster Smoothie
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Garlic Stuffed Chicken
- Cinnamon Raisin Almond Balls
- Rise and Shine Cobbler
Source
Recipe by: Lifeskills in Food Education, Food Skills Cookbook — University of Hawaii at Manoa Cooperative Extension — Food Stamps Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/white-sauce-thin. Federal works are public domain in the United States.