Beef Pozole Soup
This savory soup is full of tomatoes, beef, hominy, and cilantro, and will quickly become a favorite in your home.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1 cup prepared soup, 1/10 of recipe (238g)
- Rating
- 3.92 of 5 (83 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 32 ounces lean beef (2 pounds, cubed)
- 1 tablespoon olive oil
- 1 onion (large)
- 1 garlic clove (finely chopped)
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1/4 cup cilantro
- 1 can stewed tomatoes (15 ounces, low sodium)
- 2 ounces tomato paste, low-sodium
- 2 cans hominy (2-14.5 oz cans or 1-1 lb. 13 ounce can)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot, heat oil.
- Brown beef cubes.
- Add onion, garlic, salt, pepper, cilantro, and enough water to cover the meat.
- Cover pot and cook over low heat until meat is tender.
- Add tomatoes and tomato paste.
- Continue cooking for about 20 minutes.
- Add hominy and continue cooking another 15 minutes, stirring occasionally, over low heat.
- If too thick, add water for desired consistency.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 283.65 |
| Total Fat | 15.92 g |
| Saturated Fat | 5.84 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 92.36 mg |
| Carbohydrates | 8.71 g |
| Dietary Fiber | 2.12 g |
| Total Sugars | 2.87 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 27.22 g |
| Calcium | 36 mg |
| Potassium | 422 mg |
| Sodium | 212.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 200 mg |
| Selenium | 32 mg |
| Zinc | 10 mg |
| Vitamin A | 19 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 2.9 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 89 mg |
Notes
Note: Skinless, boneless chicken breasts may be used instead of beef cubes.
Recipes you may also like
- Simple Green Smoothie
- Dirty Rice
- Stuffed Bell Peppers
- Blueberry Coffee Cake
- Jollof Rice
- Banana Split Oatmeal
- One Pan Potatoes & Chicken
- Chicken Pozole Soup
Source
Recipe by: Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/beef-pozole-soup. Federal works are public domain in the United States.