Chicken and Dumpling Soup
Try this spin on an all-time favorite chicken and dumplings. This easy, one-pot meal can be made for a family or ready to serve a crowd.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.64 of 5 (211 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- For the Soup:
- 2 tablespoons vegetable oil
- 2 cups carrots, chopped
- 1 cup onion, chopped
- 1 cup celery, chopped, including some leaves
- 8 cups chicken broth, fat free, low sodium
- 2 cups cooked chicken breast, shredded
- 1/2 teaspoon black peppercorns
- 1 teaspoon dried thyme
- 2 bay leaves
- 2 cups fresh spinach leaves, coarsely chopped
- For the Dumplings:
- 1 cup whole wheat flour
- 1 cup all-purpose flour
- 3/4 cup skim milk
- 1 egg, large
Directions
- Heat oil in Dutch oven or soup kettle over medium-high heat.
- Sauté carrot, onion and celery for 5 minutes; stir in broth, chicken, peppercorns, thyme, and bay leaves.
- Reduce heat to low; simmer, partially covered for 20 minutes.
- Meanwhile, in small bowl, mix dumpling ingredients until well blended.
- Drop small spoonsful of dumpling dough into simmering soup.
- Cover soup and allow dumplings to cook for about 20 minutes (they will rise to the top of the soup as they cook).
- Stir in spinach.
- Remove bay leaves before serving soup.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 273.98 |
| Total Fat | 7.48 g |
| Saturated Fat | 1.51 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 59.72 mg |
| Carbohydrates | 32.28 g |
| Dietary Fiber | 3.63 g |
| Total Sugars | 4.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.03 g |
| Calcium | 81 mg |
| Potassium | 636 mg |
| Sodium | 145.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 279 mg |
| Selenium | 28 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 277 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 43 mcg |
| Folate | 78 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 71 mg |
Recipes you may also like
- Black Beans
- Mushroom Beef Sloppy Joes
- Potato Beef Casserole
- Pink Party Salad
- Four Layer Casserole
- Cheese-A-Roni Bake
- White Chili
- Vegetarian Chili
Source
Recipe by: MyPlate National Strategic Partners — The Grain Chain
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-and-dumpling-soup. Federal works are public domain in the United States.