Cheese-A-Roni Bake
Bright layers of spaghetti sauce, cheese, and macaroni cook together for one hour in the oven to make a hot meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.58 of 5 (36 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 jar (24 ounces) spaghetti sauce, meatless, low-sodium
- 1/3 cup water
- 6 ounces cottage cheese, fat-free
- 1 egg, slightly beaten
- 1/2 teaspoon oregano
- 1 cup dry macaroni
- 4 ounces mozzarella cheese, part skim, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a bowl combine sauce and water.
- In another bowl combine cottage cheese, egg and oregano.
- Grease 1 quart casserole.
- Spoon in 1/3 sauce.
- Layer with 1/2 cup macaroni, 1/2 cottage cheese mixture, 1/2 mozzarella cheese and 1/3 of the spaghetti sauce.
- Repeat layers one more time.
- Cover with aluminum foil.
- Bake in a 350 °F oven for 45 minutes.
- Uncover and bake 15 minutes longer.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 275.48 |
| Total Fat | 8.27 g |
| Saturated Fat | 3.98 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 72.78 mg |
| Carbohydrates | 33.27 g |
| Dietary Fiber | 3.81 g |
| Total Sugars | 7.75 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.44 g |
| Calcium | 271 mg |
| Potassium | 644 mg |
| Sodium | 392.81 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 339 mg |
| Selenium | 33 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 119 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.8 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 112 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 74 mg |
Recipes you may also like
- Vegetarian Chili
- White Chili
- Turkey Stuffed Cabbage
- Bean and Rice Burritos
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Simple Green Smoothie
- Blueberry Coffee Cake
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
Source
Recipe by: USDA Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cheese-roni-bake. Federal works are public domain in the United States.