Chili and Spice Seasoning
A combination of zesty herbs and spices add flavor without adding salt. Make this seasoning mix ahead of time and keep it in your pantry to use in soups, stews, sauces, casseroles, and more! 1 serving = 1 Tablespoon
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 tablespoon
- Rating
- 2.86 of 5 (199 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/4 tablespoon paprika
- 2 tablespoons oregano (dried, crushed)
- 2 teaspoons chili powder
- 1 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon black pepper
- 1/2 teaspoon cayenne pepper
- 1/2 teaspoon dry mustard
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix together all ingredients.
- Store in airtight container.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 18.06 |
| Total Fat | 0.48 g |
| Saturated Fat | 0.1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 3.89 g |
| Dietary Fiber | 2.14 g |
| Total Sugars | 0.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.74 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 89 mg |
| Sodium | 40.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 16 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Melon Salsa
- Mango Salsa
- Homemade Ranch Dressing
- Panned Cabbage
- Mock Sour Cream
- Grape Salsa
- Curry Vegetable Dip
- Creamy Dill Dip
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chili-and-spice-seasoning. Federal works are public domain in the United States.